Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. OK

Aktuality

Neriskujte, nechte vosí hnízdo odborně zlikvidovat asistenční společnost

Typické bzučení hmyzu patří k létu, pokud však vosy či sršně postaví své hnízdo v blízkosti vašeho domova, či přímo ve vašem domě, je třeba být opatrný. Bodnutí tímto hmyzem je nejen bolestivé, ale podle zdravotníků může u citlivých osob vyvolat alergickou reakci s fatálními následky. Odstranění zejména větších sršních a vosích hnízd, tzv. desinsekci, je vhodné nechat na odbornících, kteří jsou na takový zásah vybaveni. Vloni členové České asociace asistenčních společností (ČAAS) vyřešili téměř 300 případů odborné likvidace hmyzu. Tuto asistenční službu mohou využívat lidé se sjednaným majetkovým pojištěním.

V teplém letním počasí se daří vosám a dalšímu hmyzu, který se může rychle přemnožit. Jejich hnízda pak najdeme na půdách domů, kolem oken, na balkonech, na špatně přístupných místech ve škvírách, ale také v zemi na zahradách, kde můžou podrážděné vosy zaútočit například na bosé dítě v trávě. Chataře a chalupáře pak často překvapí nová hnízda poté, co přijedou trávit volno ve svém letním „sídle“. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se hladové vosy usídlily přímo v bytech. Odborníci varují, že se v nejbližších letech do České republiky dostane nový, velmi agresivní druh hmyzu, sršeň asijský.

Likvidaci nechte na profíky

I sebemenší vosí či sršní hnízdo v blízkosti vašeho domova je kvůli bezpečnosti vás i vašich dětí zapotřebí včas odstranit. Odborníci však varují před tím, aby se do likvidace větších a špatně přístupných hnízd pouštěli lidé sami. Pokud se vosy nebo sršni cítí ohroženi, mohou zaútočit a jejich bodnutí může člověku způsobit vážné zdravotní komplikace. Hubení vosích kolonií je přitom zahrnuté v asistenčních službách v rámci pojištění majetku. „Průměrný zásah spojený s odbornou likvidací hnízda vyjde asistenční společnost na 2500 až 4500 korun,“ upřesňuje Vladimír Fuchs, vice-prezident ČAAS a generální ředitel asistenční společnosti Europ Assistance. „Zásahy standardně zajišťují naši externí partneři, tedy profesionální společnosti specializované na dezinsekci. Existují však velmi komplikované případy, kde je hnízdo nedostupné nebo může být ohrožen život, pak doporučujeme klientům obrátit se na hasiče,“ říká Marek Jaroš, člen prezidia ČAAS a generální ředitel asistenční společnosti Global Assistance.

 

Za minulý rok řešily členské asistenční společnosti ČAAS celkem téměř 300 zásahů. Hasiči nejčastěji likvidují vosy „zabydlené“ ve veřejných budovách, například školách nebo sportovištích, veřejných prostranstvích, jako jsou například autobusové zastávky, kde je riziko ohrožení širší populace. Ani asistenční společnosti však v praxi nemají nouzi o extrémní případy. „V loňském roce jsme měli nahlášený případ, kdy v rodinném domě našla klientka celkem 30 vosích a sršních hnízd. Zásah byl klientce obratem zajištěn a vše bylo bezpečně vyřešeno v rámci majetkového pojištění,“ vzpomíná jeden z výjimečných případů Zbigniew Macura, provozní ředitel Allianz Partners pro severní a východní Evropu.


Související dokumenty

Neriskujte, nechte vosí hnízdo odborně zlikvidovat asistenční společnostČtvrtek | 18. července 2019

Další články

ČAAS pro ČT: jsme připraveni pomoci českým turistům na dovolené

03/07
2020

Jak jsou asistenční společnosti připraveny pomáhat českým turistům při cestách na letní dovolené prakticky ukázali členové Česk...

Deník: Připravte se na cestu autem na dovolenou

18/06
2020

Letošní letní dovolená v zahraničí bude mít pro české turisty s ohledem na opatření kvůli COVID-19 řadu omezení. Tipy a rady, j...

Asistenční společnosti jsou připraveny pomáhat českým...

15/06
2020

Během loňské letní sezóny zasahovali členové České asociace asistenčních společností (ČAAS) u cca 30 tisíc případů zdravotních ...

Víte, že

až 13 % rekreačních sportovců

způsobilo druhému škodu na zdraví nebo na majetku, která přímo souvisela s jejich sportovní činností? Nejčastěji šlo o zranění při lyžování, cyklo či inline stezkách či v bazénech. Náklady na úhradu škod při sportu činí stovky tisíc korun.

Naši členové

Euro Center Prague europ assistance global assistance allianz