Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. OK

Aktuality

Asistenční společnosti ročně pomohou 3 tisícům motorkářům

Nezvykle teplé počasí v letošním únoru láká k projížďce stále více motorkářů. Špatný technický stav motocyklu, štěrk na silnici, mokrá vozovka a nepozornost i „nevyježděnost po zimě“ mohou první jarní „motovýlety“ rychle ukončit. Při poruše či nehodě si může motorkář přivolat pomoc asistenční společnosti své pojišťovny, kterou má předplacenou k povinnému ručení či havarijnímu pojištění. V loňském roce řešili členové České asociace asistenčních společností přes 3000 případů nepojízdných motocyklů. Celkem 70 % těchto zásahů zapříčinila porucha, zbytek tvořily nehody a pochybení řidiče.

„Důležitá je důkladná prohlídka technického stavu stroje před první vyjížďkou po zimě. Bohužel právě nedostatečná kontrola stroje může způsobit nějakou pozdější poruchu či dokonce může být příčinou dopravní nehody. U prvních jarních vyjížděk radíme motorkářům jezdit s velkou opatrností, neboť silnice jsou ještě po zimě neuklizené, s množstvím štěrku a jiného posypového materiálu. Také voda z tajícího sněhu může mít pro motorkáře fatální následky. Motorkář musí myslet na to, že přilnavost pneumatik je jiná než v létě a že se jeho stroj bude chovat jinak, než může být řidič zvyklý,“ radí Vladimír Fuchs, člen prezidia ČAAS a generální ředitel asistenční společnosti Europ Assistance.

 Pro situace poruchy či nehody motocyklu v terénu je dobré si zapamatovat telefonní číslo na Linku pomoci řidičům 1224, kde je operátor přepojí na asistenční společnost jejich pojišťovny. Motorkáři si tak mohou snadno přivolat pomoc technika nebo odtahové vozidlo, které jim motorku zprovozní, případně odtáhne do servisu. Tuto službu získávají motorkáři, stejně jako ostatní motoristé, k povinnému ručení nebo k havarijnímu pojištění. „V celkem 70 % případů nepojízdných motocyklů, u kterých jsme v minulém roce zasahovali, byla příčinou porucha. Dopravní nehody tvořily 20 % a

v 10 % situací problémy s motocyklem zapříčinil řidič svou vlastní chybou,“ vysvětluje Zbigniew Macura, člen prezidia ČAAS a provozní ředitel Allianz Partners pro ČR a SR.

 

Nejčastěji motorkáře „vypeče“ porucha motoru a defekt kola

 

Podle statistiky ČAAS řeší pracovníci asistenčních společností v terénu u porouchaných motocyklů nejčastěji závady motoru, výměnu kola, nefunkční startér či spojku. Nepojízdný stroj je nutné profesionální technikou převézt do servisu. Naprostou většinu odtahových vozidel využívaných pro auta do 3,5 tuny lze využít i pro zásahy u motocyklů. Disponují speciálními nájezdovými plošinami či vozíky. Po natažení motocyklu na odtahové vozidlo se zadní kolo zafixuje do speciálního nástavce a motorka se zajistí popruhy. Motorkářům tak asistenční společnosti mohou poskytnout kompletní servis jak v případě poruchy, tak v případě nehody.

Nepodceňujte pojištění a využívejte asistenční služby

Povinné ručení zahrnují asistence při nehodě a limity na odtah. Ty pak bývají dostatečné pouze u menších motorek a skútrů, které slouží jen pro přepravu v rámci jednoho města. Důležité je tedy, aby si motorkář zkontroloval rozsah asistence, která mu je bezplatně v rámci pojištění poskytnuta, a případně si vybral pro něho vyhovující balíček doplňkových asistenčních služeb. „Příplatkové asistenční služby pro motorkáře obvykle stojí od jednotek stovek korun do cca jednoho tisíce korun. Asistence zahrnuje pomoc specialistů, příjezd zásahového vozidla, odtažení, úschovu motorky a její případnou repatriaci, příplatkové asistenční balíčky pak garantují možnost pokračovat v cestě dále. Pokud se motorkář chystá i na vyjížďky do zahraničí, měl by si předem ověřit, zda mu sjednaná asistence pomůže i v dané zemi,“ doplňuje Marek Jaroš, člen prezidia ČAAS a generální ředitel asistenční společnosti Global Assistance.

Desatero správné přípravy motocyklu na jarní sezónu:

  1. Kontrola motoru – odborníci doporučují před sezónou vyměnit motorový olej, dbejte na doplnění oleje správného typu. Současně s olejem vyměňte také olejový filtr. Vhodná je i kontrola vzduchového filtru, případně jeho vyčištění.
  2. Provozní kapaliny – zkontrolujte množství chladící kapaliny (pokud není váš motocykl chlazen vzduchem) a brzdové kapaliny.
  3. Sekundární převod – nutná je kontrola řetězu (správné napětí a bez poškození), jeho očištění a promazání. Zkontrolujte ozubená kola.
  4. Pneumatiky – zazimovaný motocykl, který nebyl uložený na stojanu, má stáním pneumatiky nerovnoměrně zatížené na jednom místě. Nutná je kontrola tlaku, příp. dohuštění na správnou hodnotu. Doporučené hodnoty tlaku uvádí výrobce motocyklu v uživatelské příručce. Důležitá je i vizuální kontrola pneumatik, sledujte pozorně plášť i vzorek. Poškozené nebo sjeté pneumatiky je nutné vyměnit za nové. Dbejte i na stáří pneumatik.
  5. Brzdy – trpí dlouhodobým stáním (typicky během zazimování motorky). Před sezónou je důležitá kontrola brzdových destiček a kotoučů, ověřit, zda brzdový systém funguje správně, popř. odvzdušnit, zkontrolovat hladinu brzdové kapaliny a případně ji doplnit.
  6. Mechanické části -  zkontrolujte spoje, uchycení pohyblivých částí, popř. je dotáhněte.
  7. Osvětlení – kontrola světel a blinkrů. Tuto kontrolu by neměl opomenout motorista nejen před sezónou, ale prakticky před každou jízdou.
  8. Dobíjení – odpojte a dobijte akumulátor. Popř. očistěte svorky autobaterie, dbejte na její správné zapojení. Zkontrolujte hladinu elektrolytu, pokud vaše baterie není bezúdržbová. Při prvním nastartování nechte motocykl zahřát na provozní teplotu.
  9. Doklady - překontrolujte platnost technické kontroly, platnost povinného ručení a doplňkových pojištění, včetně havarijního. Seznamte se s rozsahem sjednaných asistenčních služeb. Uložte si do svého mobilu telefonní číslo 1224 – spojení na Linku pomoci řidičům.
  10. Nezapomeňte si prohlédnout doplňky a zjistěte, v jakém stavu je helma, rukavice a oblečení.

 


Související dokumenty

Asistenční společnosti ročně pomohou 3 tisícům motorkářůmČtvrtek | 7. března 2019

Další články

Nová kampaň Linky 1224

14/05
2019

Česká kancelář pojistitelů spustila novou preventivní kampaň proti vzniku sekundárních dopravních nehod. Víte jak se správně ch...

Pozor na cestách na Velikonoce

18/04
2019

Motoristy čeká na cestách na velikonoční svátky hustý provoz na silnicích i policejní kontroly. Na rušný velikonoční víkend se ...

Asistenční společnosti se připravují na rušný velikonoční...

17/04
2019

Velikonoční svátky s sebou každoročně přináší intenzivnější provoz na silnicích a tím i vyšší pravděpodobnost, že někteří řidič...

Víte, že

až 90 % klientů,

kterým se v zahraničí stane úraz, využije službu asistence své pojišťovny?

Naši členové

Euro Center Prague europ assistance global assistance allianz