Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. OK

Aktuality

Asistenční společnosti jsou připraveny pomáhat českým turistům v zahraničí, nicméně v létě očekávají

Při cestování na letní dovolenou do zahraničí musí Češi myslet na omezení související s nákazou COVID-19. Z nejoblíbenějších evropských dovolenkových destinací budou moci čeští občané bez větších omezení navštívit jen některé, což se podle odborníků projeví nižším zájmem o letní dovolené v zahraničí. Během loňské letní sezóny zasahovali členové České asociace asistenčních společností (ČAAS) u cca 30 tisíc případů zdravotních komplikací Čechů v cizině. Pro letošní rok očekávají nižší počet zásahů, což platí nejen pro zdravotní asistenci, ale i pro pomoc motoristům s nepojízdnými vozidly. Právě doprava autem na dovolenou je mezi Čechy velmi oblíbená, což potvrzuje statistika ČAAS. Např. v Chorvatsku, Rakousku, Slovensku či Německu během loňských prázdnin pomohly asistenční společnosti ČAAS téměř 8 tisícům českých řidičů s problémy s nepojízdným autem. I letos přes přísná mezinárodní opatření a omezení jsou asistenční společnosti připraveny poskytnout pomoc českým klientům v nouzi v plné míře prostřednictvím svých zahraničních partnerských zdravotnických zařízení a autoservisů.

 

Přestože 17. května 2020 v ČR skončil nouzový stav včetně opatření omezujícího možnost vycestování, musí čeští turisté respektovat podmínky pro vstup do konkrétní země a návrat zpět do vlasti. O aktuální situaci se mohou lidé informovat na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR prostřednictvím Rozcestníku informací k cestování do ostatních států a tzv. Semaforu. Od 15. června 2020 nebudou muset občané ČR při návratu z členských států EU a států schengenského prostoru s nízkým a středním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 předložit negativní test ani nastoupit do karantény.

 

Na specifika letní sezóny se důkladně připravují nejvýznamnější asistenční společnosti působící na českém trhu (Global Assistance, Europ Assistance, Allianz Partners a Euro Center). „Předpokládáme, že zájem o zahraniční dovolené bude až o polovinu nižší než vloni,“ říká Marek Jaroš, ředitel asistenční společnosti Global Assistance. Nejen nižší zájem o dovolenou v zahraničí však bude specifikem letošní prázdninové sezóny, asistenční společnosti musí dodržovat přísnější bezpečnostní opatření. „V ČR a SR jsme aplikovali opatření proti šíření koronaviru už v době nástupu krize v ČR. Jednalo se o oddělené kabiny, dezinfekce, zrušení nutnosti podpisu zakázkových listů a podobné preventivní kroky. V ostatních zemích je prevence plně v rukou našich zahraničních partnerů, kteří postupují v souladu s nařízeními daného státu,“ vysvětluje Vladimír Fuchs, generální ředitel asistenční společnosti Europ Assistance a člen prezidia ČAAS. „Z naší praxe víme, že mezi nejčastější problémy motoristů patří poruchy motoru, baterie, startéru či chlazení a také nehody, jako střet vozidel, střet se zvěří, čelní sklo). Časté jsou i asistenční zásahy zaviněné samotným řidičem, jako defekt pneu, vybitá baterie, zabouchnutí či ztráta nebo poškození klíčů a záměna paliva,“ říká Zbigniew Macura, provozní ředitel Allianz Partners pro severní a východní Evropu a viceprezident ČAAS.

 

Letní dovolená se však často neobejde bez zdravotních problémů. V souvislosti s koronavirem členové ČAAS proškolili operátory svých zdravotnických týmů, aby byli schopni klientům poradit, jak se zachovat při podezření na onemocnění COVID-19 a zajistit jim lékařské vyšetření v nejbližší vhodné nemocnici. Pokud je z jakýchkoliv důvodů nezbytná návštěva lékaře, mají v zahraničí členové ČAAS zajištěnu síť smluvních zdravotnických zařízení a lékařů. „Na letní sezónu se pečlivě připravujeme, přeškolujeme operátory a prověřujeme naše zahraniční partnery. U zdravotnických zařízení jsme neznamenali žádná omezení v rozsahu poskytované medicínské péče, platí však přísnější pravidla pro transporty a repatriaci,“ upřesňuje Vladislav Škop, zástupce Euro-Center a člen prezidia ČAAS.

 

RADY PŘED LETNÍ DOVOLENOU:

 

  1. Ať už zvolíte dovolenou autem v tuzemsku nebo vyrazíte do zahraničí, před cestou vždy zkontrolujte platné doklady a povinné ručení, popř. havarijní pojištění. Informujte se o rozsahu poskytovaných asistenčních služeb. Pomoc s autem v zahraničí si motorista přivolá na telefonním čísle své asistenční společnosti, kontakt je uveden v zelené kartě. Na území ČR funguje pro motoristy jednotná Linka pomoci řidičům 1224. Pozor, limity pro asistenční služby poskytované v ČR a v zahraničí se mohou lišit, a je proto vhodné se s nimi před odjezdem seznámit a ověřit si, zda jsou s ohledem na plánovanou cestu dostatečné.

 

  1. Před dovolenou myslete na cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy a zahrnuje užitečné asistenční služby. V případě zdravotních obtíží je nutné, aby se postižený nebo jeho doprovod co nejdříve spojili se svou pojišťovnou (resp. její asistenční společností), u které mají sjednané cestovní pojištění. Koordinátor asistenční společnosti vyhledá nejbližší zdravotnické zařízení a pomůže s dalšími nutnými kroky ke zvládnutí situace. Kromě léčebných výloh, finanční kompenzace úrazu, náhrady za ztracená zavazadla, pak pojišťovna zajistí prostřednictvím partnerské asistenční společnosti v dané zemi i pomoc lékaře při nemoci či úrazu v dovolenkové destinaci, případně repatriaci zpět do ČR. Pozor, problémy způsobené nemocí COVID-19 při cestách do zemí označených jako rizikové mohou mít pojišťovny ve výlukách. Při sjednání pojištění je proto vhodné se na výluky v této souvislosti informovat.

 

  1. Pokud chcete podniknout zahraniční dovolenou „na vlastní pěst“, pak pečlivě sledujte aktuální informace o omezeních a pravidlech pro cestování na webu Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz.

 

  1. Nezapomeňte na platné cestovní doklady, popř. víza. Informujte se předem o dalších podmínkách nutných pro vstup do dané země (povolení, negativní test na COVID-19) na Rozcestníku informací k cestování do ostatních států a podmínkách pro návrat zpět do vlasti prostřednictvím tzv. Semaforu.

 

Další články

"Nepodceňujte ztrátu registrační značky": radí ČAAS v Autosalonu

13/10
2020

Pro Autosalon jsme připravovali za ČAAS vyjádření k tématu ztráty či odcizení registrační značky. Celý článek včetně praktickýc...

Koronavirus zvýšil nároky na asistenční zásahy v zahraničí, ...

30/09
2020

Česká asociace asistenčních společností (ČAAS) během letních prázdnin zaznamenala více než 85% pokles realizovaných asistenčníc...

Prezidium ČAAS

23/09
2020

Dne 23. 9. 2020 zasedalo prezidium České asociace asistenčních společností a volilo nové vedení asociace. Přítomní členové ČAAS...

Víte, že

až 90 % klientů,

kterým se v zahraničí stane úraz, využije službu asistence své pojišťovny?

Naši členové

Euro Center Prague europ assistance global assistance allianz